Podział dźwigów ze względu na ich przeznaczenie
Wykorzystanie dźwigów w pracach budowlanych jest niejednokrotnie nieodzowne – zdecydowanie ułatwiają one realizowane zadania, usprawniają przebieg prac i pozwalają szybciej je wykonać. Dźwigi stanowią sposób na odciążenie pracowników. Aby skutecznie spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio dobrane do zadań, podczas których będą używane. Warto poznać klasyfikację dźwigów ze względu na ich przeznaczenie. Jakie są zatem rodzaje dźwigów?
Klasyfikacja maszyn dźwigających, spotykanych na budowie
Przeznaczenie dźwigów determinuje ich podział na następujące kategorie:
- dźwigi osobowe – wyposażone są w napęd hydrauliczny lub elektryczny i służą do transportu osób w kabinie, poruszającej się w pionie. W kontekście branży budowlanej dźwigi wykorzystuje się do przewożenia pracowników na kolejne kondygnacje obiektów,
- dźwigi towarowe – te urządzenia nie posiadają przestrzeni do przewożenia ludzi, jednak z powodzeniem radzą sobie z transportem materiałów budowlanych i narzędzi,
- dźwigi towarowo-osobowe – to swoiste połączenie dwóch poprzednich modeli dźwigów.
W zależności od potrzeb oraz warunków, panujących na terenie budowy, można wybrać dźwigi i podesty transportowe najlepiej odpowiadające na wymagania danego terenu. Dobrze dobrany dźwig znacznie usprawnia realizowane prace.
Aspekty decydujące o wyborze dźwigu
Chcąc wybrać dźwig idealny, należy dokonać uprzedniej weryfikacji planowanych prac, do których będzie on wykorzystywany. Istotne parametry, które muszą być wzięte pod uwagę i decydują o przeznaczeniu dźwigu to maksymalny udźwig, a więc waga, jaką może unieść dane urządzenie, a także prędkość, wysokość podnoszenia i sposób sterowania. Kwestie te są decydujące, a ich gruntowne przemyślenie pozwala zaopatrzyć teren budowy w najbardziej efektywny sprzęt. Ciekawą propozycją jest wynajem dźwigów – niweluje on konieczność inwestowania dużych kwot pieniężnych w kupno sprzętu budowlanego, umożliwia sprawdzenie urządzeń i ich wymianę, jeśli nie spełnią oczekiwań.